AJN uz punu podršku EU, USAID-a i GIZ-a predstavio projekte za unaprijeđenje sistema javnih nabavki
Korupcija u BiH usporava javne nabavke, investicije i umanjuje povjerenje u vladu, a nigdje nije veća mogućnost korupcije kao u oblasti javnih nabavki, kaže Peter Duffy direktor USAID-a izražavajući punu podršku aktivnostima AJN BiH
Piše: Azra Islamagić-Mulahmetović
Efikasne i transparentne javne nabavke jedan su od temeljnih uvjeta pridruživanju Bosne i Hercegovine Europskoj uniji, istaknuto je na današnjoj konferenciji za medije, na kojoj su govorili Đenan Salčin, direktor Agencije za javne nabavke BiH, Lars Gunnar-Wigemark, šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH, Peter Duffy direktor USAID-a, te Matthias Muehle, rukovodilac programa u GIZ-a.
Direktor Salčin predstavio je dosadašnje rezultate rada, aktivnosti na kojima AJN trenutno radi, te projekte koje planira realizirati sa ključnim partnerima – Delegacijom EU, USAID-om i GIZ-om, a koji su fokusirani na elektronske nabavke, profesionalizam i borbu protiv korupcije.
„Trenutno u sistemu imamo 2.550 ugovornih organa, odnosno obveznika primjene Zakona o javnim nabavkama, više od 10.000 domaćih i više od 2.000 insotranih ponuđača sa oko 150 obavještenja na portalu svaki dan. U 2018. godini zabilježili smo 45.770 obavještenja o javnim nabavkama s više od 24.350 tenderskih dokumentacija. Kada je u pitanju e-Aukcija u 2018. godini održano je njih 8.677 i ušteda, ako je tako nazovemo, je oko 52 miliona konvertibilnih maraka.
Da pojasnim, do trenutka kada nije bilo e-Aukcije ponude su dostavljane u papirnoj formi, otvarale bi se i ponuda s najnižom cijenom bi pobjeđivala. Tamo gdje sada ugovorni organ predvidi e-aukciju, otvaraju se ponude, a zatim se kreće s e-Aukcijom. Znači, u odnosu na dostavljene ponude i nakon završetka e-Aukcije došlo se do tih 52 miliona ušteda, odnosno 7% niže cijene u odnsu na onu ponuđenu koja je bila u papirnoj formi“, pojasnio je Salčin najavljujući skoro uvođenje e-Dostave ponuda, odnosno elektronsko otvaranje i evaluaciju punuda.
U 2020 i 2021. godini planirano je uvođenje e-Žalbe što je, smatra Salčin, također izuzetno važno jer elektronske nabavke smanjuju mogućnost korupcije i kontakta ljudi s ljudima. Dodaje i da je vrlo vjerovatno da će time biti smanjen i broj žalbi, s obzirom na to da je evidentan broj ponuđača koji, kako kaže, „za sve i svašta“ koriste pravne lijekove i usporavaju procese javnih nabavki.
Monitoring javnih nabavki
Uz poruku da će se od 2023. godine svi postupci javne nabavke provoditi elektronskim putem, Salčin se dotakao i drugog važnog pitanja, a to je monitoring javnih nabavki. Praćenja koja provodi Agencija se rade prevashodno u cilju preventivnog i edukativnog djelovanja. Međutim, u slučaju nepostupanja ugovornog organa po ukazivanju na propust ili kršenje koje je uočeno kroz sistem praćenja Agencija ima ovlasti da podnese krivičnu prijavu.
„U 2018. godini dokumentovali smo 225 praćenja pojedinačnih postupaka, pri čemu nam je znatno pomogla saradnja sa nekoliko nevladinih organizacija. Procesuirali smo četiri slučaja, jedan je predmet proslijeđen tužilaštvu zbog činjenice da se radi o krivičnom djelu. U dva slučaja sud je već utvrdio odgovornost ugovornog organa i odgovornog lica. Moram istaći da smo u 2019. već pokrenuli ovaj broj prekršajnih prijava što znači da ćemo ih do kraja godine imati dvadesetak ili više. Nažalost, koruptivnih ponašanja ima jako puno i to su danas postali obrasci ponašanja u našem društvu. Ovdje je sasvim normalno da dilate bratu, rođaku, kumu tendersku dokumentaciju, sasvim je normalno da se sin koji ima firmu javi kao partner vama (ocu, majci) kao ugovornom organu. To su stvari koje mi u Agenciji nećemo tolerisati i pokušat ćemo da ih kroz ove projekte suzbijemo, preveniramo i pokrenemo odgovarajuće procese protiv odgovornih lica“, poručio je direktor AJN.
U svom izlaganju direktor AJN osvrnuo se i na jačanje profesionalizma kroz obuku.
„Riječ je o IPA projektu koji je tek staratao i u kojem je Delegacija EU ključni partner. Ovo je nastavak projekta koji smo započeli sami. U skromnim uslovima i sa skromnim sredstvima uspjeli smo organizirati šest petodnevnih obuka za službenike javnih nabavki u koje su održane u Sarajevu, Mostaru i Banjoj Luci. Obuke su držali certificirani predavači javnih nabavki, uposlenici Agencije, ali i drugi. Obuku su prošla 202 kandidata, polaganje se vršilo online, a ispit je položilo 158 kandidata. Danas ćemo simbolično dodijeliti određenom broju službenika koji su zadovoljili ispit i postali službenici za javne nabavke“, naglasio je Salčin.
Bužet IPA projekta „Jačanje sistema javnih nabavki u BiH“ je 2 miliona eura, odobren je od Evropske komisije, a njegovo trajanje je 30 mjeseci. Za to vrijeme bit će organizirano 85 petodnevnih obuka za više od 2.500 službenika za javne nabavke.
Jačanje sistema javnih nabavki u BiH
Također, u protekloj godini Agencija za javne nabavke pribavila je potrebna mišljenja o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama. Ovo je pitanje koje je posebno istakao ambasador Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini apelirajući na Vijeće ministara BiH da to učini što je moguće prije.
„U svim aktivnostima koje poduzima AJN BiH uživa našu punu podršku. Javne nabavke su ključni dio pravne stečevine Evropske unije i bez prilagodbe trenutnog zakonodavstva, kao i provođenja trenutnih pravila i procedura, Bosna i Hercegovina ne može postati članicom Evropske unije. Sa napredovanjem tehnologija mnogo se može postići, posebno u području transparentnosti, ali naravno uvijek će biti neregularnsoti, to je realnost. U tom svjetlu dodao bih da se mora razviti i postojati kultura poštivanja pravila i da je svima dobro poznato da će, ukoliko zaobiđu, naruše ili prekrše određeno pravilo, odmah uslijediti kazna. Zbog toga je potrebno praćenje u određenoj oblasti kako bi se moglo znati šta se dešava, potreban nam je sistem praćenja procesuiranja predmeta korupcije. Ova kultura je dio evropskih vrijednosti, što znači da je zlobupotreba i nepoštivanje pravila jednostavno pogrešna. Unutar Evropske unije, mi svaki dan radimo na ovome, i zbog toga kontinuirano unaprijeđujemo i ažuriramo naša pravila i zakon. “ rekao je Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH.
Usvajanjem izmjena zakona BiH će poslati signal da ona je opredjeljena da ima jasno zakonodavstvo koje će biti u skladu sa standardima EU, poručio je Wigemark, te izrazio riječi hvale za Radnu grupu koja je za kratko vrijeme izradila Nacrt izmjena, te ga uputila na usvajanje Vijeću ministara.
Podršku u borbi protiv korupcije Agenciji za javne nabavke BiH pruža USAID, a tim povodom prisutnim predstavnicima medija obratio se direktor USAIDA-a Peter Duffy kazavši da se ista može posmatrati slično problemu kompjuterskog virusa.
„Kada virus jednom uđe u sistem on usporava sve. Korupcija u BiH usporava javne nabavke, investicije i umanjuje povjerenje u vladu, a nigdje nije veća mogućnost korupcije kao u oblasti javnih nabavki. Na svim nivoima vlasti imamo limitiran budžet zbog toga svaka narudžba koja bude skrenuta s pravog putaje marka koja se neće utrošiti u izgradnju bolnica, škola, ustanova… Kada se ugovori dodjeljuju nekome ko nije kompetentan, odnosno ko je politički povezan to također usporava i razvoj malih binisa. Ovo nije nikakava tajna, građani BiH to znaju. Građani među tri goruća problema svrstavaju korupciju. Krajnje je vrijeme da se krene u borbu korupcije i da se nešto poduzme. U poređenju s kompjuterskim virusom, kompjuter sam neće poduzeti ništa protiv virusa. Korisnici moraju da poprave tu štetu i to je suština našega rada sa Agencijom. Nacrt izmjena zakona limitirat će korištenje rupa u Zakonu, povećat će se šanse za one koji poštuju zakon i uspostavit će se inspektorat kako bi se Zakon mogao sprovoditi, između ostalog“, naveo je Duffy, direktor USAID-a.
Rrukovodilac programa u GIZ-a Matthias Muehle je rekao da je funkcionalan sistem javnih nabavki osnova za pružanje kvalitetnih usluga u privredi i to na zakonit i transparentan način, te je istaknuo da je GIZ dosada bio partner AJN i definitivno će ostati dugoročno uz Agenciju u aktivnostima na unapređenju elektonskih javnih nabavki kao i jačanju sistema javnih nabavki u cjelini.
VEZANI ČLANCI
Startala realizacija projekta „Jačanje sistema javnih nabavki u BiH‟
Za čaopis „Javne nabavke“ govore Mersad Mujević, Nikos Manolopoulos…
Đenan Salčin: Od 2020. godine svi postupci će morati završiti e-aukcijom