Mare Bogeva Micovska: Teorija i praksa dobitna su kombinacija
Međuregionalna konferencija „Jadranski forum javnih nabavki“ u Ohridu okupit će izuzetne govornike, predstavnike relevantnih institucija i stručnjake iz oblasti javnih nabavki, kaže Mare Bogeva Micovska
Razgovarala: Azra Islamagić-Mulahmetović
Časopis Javne nabavke, august 2021.
Za javne nabavke kažemo da su otvoren pazar, da za njih nema granica i ako je tako, onda nema granica ni u segmentu znanja, potrebno je da što češće dijelimo naša iskustva i instrukcije koje vode ka poboljšanju sistema, ističe dr. Mare Bogeva Micovska, bivša direktorica Biroa za javne nabavke Sjeverne Makedonije.
Izvrsni je poznavalac funkcionalnosti sistema javnih nabavki u regionu i suosnivačica Asocijacije za profesionalce za javnu nabavku u Sjevernoj Makedoniji (APJN), koja ostvaruje izvrsnu saradnju i s ekspertima izvan granica njene zemlje.
Naime, 2018. godine potekla je inicijativa grupe eksperata iz oblasti javnih nabavki iz Republike Srbije – PFO i Republike Makedonije – APJN te je formalizovana organizovanjem međuregionalne konferencije pod nazivom „Jadranski forum javnih nabavki‟ u Portorožu, u Republici Sloveniji, 2019. godine.
Riječ je o mediteranskoj inicijativi za unapređenje i razvoj javne administracije, koja je posvećena poboljšanju, unapređenju i razvoju javne administracije kroz analitičke doprinose i dijalog između relevantnih aktera.
„Jadranski forum‟ bio je mjesto susreta učesnika iz Srbije, Crne Gore, Makedonije i Slovenije, gdje su stručnjaci i profesionalci s dugogodišnjim iskustvom u bavljenju javnim nabavkama dobili jedinstvenu priliku da razmijene iskustva, da steknu uvid i pogled u situaciju u javnim nabavkama u zemljama regiona, ali i da steknu nova znanja i prošire mrežu saradnika.
Ideja vodilja za organizatore „Jadranskog foruma‟ bila je da se kroz dijalog i razmjenu iskustava doprinese boljem razumijevanju sistema javnih nabavki i profesionalizaciji ove oblasti. Danas s ponosom ističu da je „Jadranski forum javnih nabavki‟ omogućio regionalno povezivanje, saradnju i umrežavanje utjecajnih, zainteresovanih strana iz relevantnih oblasti, čime je učinjen značajan korak naprijed ka daljnjem razvoju i unapređenju sistema javnih nabavki na regionalnom nivou.
Ove godine, od 14. do 17. septembra, u Ohridu, domaćin održavanja je Asocijacija za profesionalce za javnu nabavku u Sjevernoj Makedoniji, a „Jadranski forum javnih nabavki“ okupit će izuzetne govornike, predstavnike relevantnih institucija i stručnjake iz oblasti javnih nabavki, među kojima je ekspert Bogeva Micovska.
Kvalitetno znanje i sigurnost
Nepunih 19 godina aktivno ste involvirani u javne nabavke, razvili ste elektronski sistem za javne nabavke, obligatornu edukaciju i certifikaciju za službenike za javne nabavke, profesionalno ste uključeni u upravljane sistemom za javne nabavke, planiranje, radite na izradi tenderske dokumentacije, provođenju postupaka javnih nabavki za ugovorne organe, doktor ste prava i aktivno učestvujete u žalbenim postupcima izradom žalbi i zastupanja ugovornih organa u ostvarivanjima njihovih prava u ciklusu nabavki. Konstantno ste fokusirani na regionalne javne nabavke, krenimo od Sjeverne Makedonije?
- Kod nas je na snazi relativno novi Zakon o javnim nabavkama. Donesen je 2019. godine i osjetan je neki napredak, međutim, u praksi se nije ništa drastično promijenilo ili krenulo nabolje. Glavni akcent je stavljen na nove direktive i preuzimanje legislative Evropske unije u nacionalno pravo.
Svojevremeno sam bila dosta uključena i u izrade prethodnih zakonskih rješenja i podzakonski akata kao direktor Biroa za javne nabavke, skoro osam i pol godina. Stari zakon za javne nabavke imao je više od 15 izmjena i dopuna, konstantno smo radili na poboljšanju sistema i uvodili nove funkcionalnosti.
Sada preko Asocijacije za profesionalce u javnim nabavkama, u saradnji sa Biroom za javne nabavke Sjeverne Makedonije, dajemo prijedloge i moguća rješenja u javnim nabavkama.
Asocijacija koja se sada javlja kao organizator „Jadranskog foruma“ je mlada, datira iz 2018. godine, ali je dosta aktivna u našoj državi upravo u cilju unapređenja i profesionalizacije javne nabavke. Nastojanja su da profesionalci koji rade javne nabavke dobiju kvalitetno znanje, da su sigurni u to što rade, da vrednuju, to se sve okončava uspješnim postupcima.
Kažete da se u praksi nisu desile drastične promjene u vezi s primjenom novog Zakona. U čemu se ogledaju najveći nedostaci?
- Ono što sada praksa kaže je da je zakon dobar na hartiji, ali u praksi i dalje imamo realne, one stare probleme, te da se mentalni sklop službenika za javne nabave teško mijenja. Naprimjer, kod provođenja e-Aukcije koje je kod nas starim zakonom bilo predviđeno kao obavezno.
Novi zakon to predviđa opcionalno, ali ugovorni organi, kao po pravilu, koriste elektronsku aukciju, i to zato što službenici koji rade na tenderu ne žele imati bilo kakav subjektivan utjecaj na ishod postupka. Za njih je prihvatljivija opcija e-Aukcije nego vraćanje na onaj klasični postupak kada treba pripremiti svoju ponudu i odlučiti koja je njihova realna pazarna i ponuda i cijena.
To je jedan primjer gdje ugovorni organi i ponuđači trebaju raditi na poboljšanja sistema.
Zatim, dio nove funkcionalnosti za elektronski sistem, dinamične nabavke, e-Market kao funkcionalnost za male tendere, shopping metode, to još nije zaživjelo. Postoji mogućnost u zakonu, međutim, elektronski sistem za javne nabavke nije nadograđen, tako da ovdje nije samo problem u primjeni, nego ne funkcioniše, ne nudi tu mogućnost.
A, kada je u pitanju pravna zaštita, Sjeverna Makedonija ima iskustvo inspektorata koji je u Bosni i Hercegovini, također, predlagan?
- U dijelu žalbenih postupaka treba naglasiti da ima poboljšanja, međutim, mislim da treba sistem otvoriti s više transparentnosti, recimo, u pogledu pitanja kako Komisija za razmatranje žalbi razrješava, ko odlučuje o kriterijima kao što je sposobnost ponuđača? Nema nekih jasnih naznaka ni da ugovorni organi slijede njihova rješenja.
Uveli smo i formalnu upravnu kontrolu koju spominjete, ali nema nikakvih podataka koji je efekt od toga što je uvedeno. Upravnu kontrolu sprovodi Biro za javne nabavke, ali kao što sam već rekla, nema nikakvih izvještaja, preporuka ili nečega što je ovaj organ napravio dostupnim da ugovorni organi i ponuđači znaju šta treba, šta ne treba, gdje su pravili neke greške, da bi na nekim narednim tenderima to ispravili.
Mislim da je suštinsko da svaka zemlja treba imati viziju i akcijski plan gdje želi da vidi sistem javnih nabavki, kako da se on razvija srednjoročno i dugoročno.
Uzmimo primjer profesionalizacije. Među prvima u regionu uveli smo da službenici za javne nabavke posjeduju certifikate, imamo obuke koje provodi Biro za javne nabavke, ali to je još na tom nivou. Ništa se nije promijenilo, nije uslijedio novi program niti novi koncept, a svjedoci smo da je i na nivou Evropske unije Evropska komisija donijela preporuke za članice EU kako da provode profesionalizaciju javnih nabavki.
Tema koja je isto tako u agendi „Jadranskog foruma javnih nabavki“ koji će biti održan u Ohridu, posvećena je ovim pitanjima.
Primjena novog Zakona o javnim nabavkama u Srbiji počela je polovinom 2020. godine. Je li prošlo dovoljno vremena da se izdvoje indikatori njegovog uspjeha?
- Pratim region, to je moja oblast i znam da su u Srbiji također razvili elektronski sistem za e-Nabavke u okvirni projekat, i oni su se sudarili s nekim sličnim problemima u primjeni zakona. Srbija je novim zakonom poboljšala proceduralni dio, jer su uveli to da svaki ugovorni organ mora donijeti interni akt – uputstvo kako da provodi javne nabavke.
Zakon daje okvirne propise, međutim, oni su stavili akcent na to da svaki ugovorni organ, bilo da je riječ o manjem, srednjem ili većem, u okviru svoje organizacije ustanovi pravilnik i donese uputstvo, procedure prema kojima će postupati i primjenjivati Zakon.
To je jedna dobra, pozitivna stvar, primjer koji možemo primijeniti u našim sistemima. Također, postigli su određeni napredak u polju elektronskih nabavki koje su nedavno razvili i promovirali. To je dio projekta koji je finansirala Evropska unija. Mislim da je taj projekt završen te da je sistem razvijen.
Sjeverna Makedonija je, inače, bila među prvima u regionu i uvela je elektronske javne nabavke mnogo ranije, implementirane su još 2008. godine.
BiH u očima regiona
BiH je, također, razvila e-Nabavke, ali mnogo je negativnih primjera u praksi, posebno onih koji se odnose na ponuđače prilikom provođenja e-Aukcije. Sve se glasnije o tome govori. Generalno, kakvo je Vaše mišljenje o sistemu javnih nabavki u BiH?
- Regionalna saradnja je vrlo važna. BiH je koristila iskustvo o pitanju certificiranja službenika za javne nabavke i imala je mogućnost da predvidi sve pozitivne i negativne iskustvene situacije. Jako je važno da koristite kao urnek sistem koji je već negdje uveden.
Profesionalizacija službenika za javne nabave je cilj koji svaka zemlja treba imati. To je tako, jer ako imamo službenike koji znaju procedure, koji znaju da ih primijene, da cijene ponudu i, s druge strane, da postoji konkurencija, ponuđači koji stvarno žele da dobiju posao, onda je to taj uspjeh koji sistem treba postići.
Ali, nažalost, kao što ste rekli, to nije samo rizik kod vas, u vašoj zemlji, nego i kod nas, i u Srbiji, na Kosovu, u Crnoj Gori. Momentalno, najveći problem u sistemu javne nabavke dešava se kod realizacije ugovora. Ponuđaču je sada lako da dobije tender, ali je težak put do realizacije ugovora. Tada ponuđači traže odstupanja od onoga što je ugovoreno i predviđeno za realizaciju.
Složit ćete se da smo potkrijepili važnost pitanja neophodne saradnje regionalnih stručnjaka i praktičara javnih nabavki. Stoga, za kraj, vratimo se „Jadranskom forumu javnih nabavki“?
- Mislim da je veoma važan ovaj sistem umrežavanja preko naše Asocijacije, preko vaše kuće ZAMM media CONSULTING i sličnih grupacija iz bilo koje zemlje regiona. Vrlo je važno da budemo budni i aktivni, da dijelimo svoje znanje i iskustvo, da to radimo putem platforme, kako bi to bilo dostupno svima i gdje ćemo mi glasno govoriti.
Kao što sam naglasila, javne nabavke su otvoren pazar koji ruši granice. To je moje razmišljanje i ne mogu da ga dijelim na moju ili vašu zemlju, na Srbiju ili Crnu Goru, mi smo svi bivša Jugoslavija i mislim da svi imamo slične probleme ili predispozicije. Vrlo je dobro da imamo ovakva okupljanja i da sarađujemo.
Iskustvo nije samo iskustvo, dobri stručnjaci nisu samo teoretičari, vrlo je važno da ekspert bude i dobar praktičar. Da pokrije teorijsko znanje i da ima i praksu. To je uvijek dobitna kombinacija.
https://www.facebook.com/jn.strucnicasopis
INTERVJU: Mare Bogeva Micovska
INTERVJU: Mare Bogeva Micovska
INTERVJU: Mare Bogeva Micovska