INTERVJU Nikos Manolopoulos: Slijedi izrada pet standardnih modela tenderske…
Nikos Manolopoulos, ključni ekspert projekta “Jačanje službenika za javne nabavke u BiH”
Časopis “Javne nabavke”, maj 2019.
Razgovarala: Azra Islamagić-Mulahmetović
Prijevod: Dženana Mešić
Za savremenu ekonomiju javne nabavke izuzetno su važne. Iako postoji niz argumenata zašto je to tako, spomenut ćemo samo dva, iz kojih svakako proizlazi niz drugih prednosti.
Zahvaljujući osnovnim principima na kojima počivaju (princip transparentnosti, jednakog tretmana i nediskriminacije, pravične i aktivne konkurencije), efikasne javne nabavke omogućavaju adekvatan rast i razvoj društva.
Usklađivanjem sistema javnih nabavki zemalja članica Evropske unije i onih koje su u procesu pristupanja EU, jedno je od bitnijih pitanja za razvoj tržišta i uklanjanje prepreka za slobodnu trgovinu unutar EU.
Bosna i Hercegovina, potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2008. godine, obavezala se da će uskladiti svoje zakonodavstvo u oblasti javnih nabavki s pravnom tečevinom Evropske unije (acquis) do 1. juna 2020. godine.
U tom trenutku našoj zemlji, kao potencijalnom kandidatu za pristupanje Evropskoj uniji, bio je potreban veliki iskorak. Navedeno je to u početnom izvještaju eksperata koji su u periodu od 2014. do 2016. godine radili na projektu „Jačanje sistema javnih nabavki u BiH‟.
U konačnici, ovaj projekt dao je određeni doprinos razvoju čvršćeg i efikasnijeg pravnog, institucionalnog i operativnog temelja za efikasno funkcioniranje sistema javnih nabavki u BiH u skladu s EU standardima.
Podrška Evropske unije
Svakako, podrška Evropske unije nije izostala niti se završila na spomenutom projektu. Početkom 2019. godine starta nova misija istog naziva, a o kojoj razgovaramo s ključnim ekspertom, dr. Nikosom Manolopoulosom.
- Cilj projekta koji će trajati do februara 2021. godine, jeste unapređenje pravnog okvira i daljnje usklađivanje sa standardima EU. Zatim, modernizacija korisničkih alata i modernizacija materijala za obuku te obuka službenika za javne nabavke.
Za početak, kažite nam kakav ste dojam stekli o sistemu javnih nabavki dolaskom u našu zemlju?
– Regulatorni okvir za implementaciju postupaka javnih nabavki u BiH je prvi put definiran 2004. godine. Zakon o javnim nabavkama iz 2004. godine je ostao na snazi deset godina do usvajanja postojećeg ZJNBiH u aprilu 2014. godine.
Ovaj zakon regulira sistem javnih nabavki, definira postupke javnih nabavki i uvjete za njihovu primjenu. Utvrđuje prava, obaveze i odgovornosti svih učesnika u postupcima javnih nabavki. Definira postupak pravne zaštite ili postupak revizije nabavke. Definira i nadležnosti institucija odgovornih za cjelokupni sistem javnih nabavki.
Zakon je, u vezi s korištenjem elektronskih nabavki, poboljšao efikasnost postupaka javnih nabavki i uspostavio mehanizme za sprečavanje zloupotreba u javnim nabavkama.
Ipak, BiH ima obavezu dalje prilagođavati postojeći pravni okvir za javne nabavke u skladu s relevantnim direktivama usvojenim 2014. godine.
- Praktičari javnih nabavki očekuju mnogo od ovog projekta. Obrazložimo glavne ciljeve, krenimo redom: Unapređenje pravnog okvira sistema javnih nabavki u cilju daljnjeg usklađivanja sa zahtjevima EU?
– Što se tiče daljnjeg usklađivanja sistema nabavki BiH sa acquisom EU (EU direktive 24. i 25. iz 2014), Vijeće ministara i Agencija za javne nabavke BiH osnovali su Radnu grupu za pripremu amandmana ZJN-a. Sve to uz učešće širokog spektra zainteresiranih strana, uljučujući i civilno društvo.
Predložene izmjene ZJN već su prošle prvu fazu komentiranja od različitih ministarstava i institucija i ovi komentari su uključeni u nacrt dokumenta iz januara 2019. godine. Ovaj dokument je trenutno u fazi konsultacija s Vijećem ministara, prije njegovog konačnog usvajanja od Vijeća.
Projekt će dodatno analizirati predložene amandmane, pri čemu će se posebna pažnja posvetiti novim elementima predstavljenim u direktivama 2014/24/EU i 2014/25/EU koje treba uzeti u obzir kao:
* koncept životnog ciklusa i budžet za obračun troškova životnog ciklusa (član 2. (16), čl. 60. (2) i član 83. Direktive 2014/25/EU) i
* inovacije u javnim nabavkama i inovacijsko partnerstvo – čl. 49. Direktive 2014/25/EU.
U tom cilju, projektni tim će blisko sarađivati sa AJN tokom procesa odobravanja amandmana ZJN-a od Vijeća ministara.
- BiH sa svojim specifičnim političkim uređenjem često je sama sebi prepreka kada je u pitanju unapređenje. Imate li u vidu i neke otežavajuće okolnosti koje bi se mogle javiti na putu ispunjenja prvog cilja?
– Glavni cilj ovog projekta je povećanje efikasnosti, djelotvornosti i transparentnosti sistema javnih nabavki u BiH u skladu sa standardima EU. Usvajanje izmijenjenog ZJN-a će biti važan korak ka ovom cilju. Ipak, ako usvajanje zakona bude odloženo zbog administrativnih ili političkih prepreka, projekt će raditi na:
* modernizaciji operativnih alata za javne nabavke (standardizirani tenderski dokumenti, smjernice) i
* modernizaciji materijala za obuku (priručnik za nabavku) i obuci službenika za javne nabavke na svim nivoima vlasti u BiH na osnovu trenutnog ZJN-a.
Svaki pravni sistem za javne nabavke omogućava efikasnu, efektivnu i transparentnu javnu nabavku. Najbolja evropska i međunarodna praksa uvijek se može koristiti za standardizaciju tenderske dokumentacije ili razvoj materijala za obuku.
- Kakve promjene i šta sve podrazumijeva drugi cilj koji glasi: Modernizacija korisničkih alata?
– Cilj ovog zadatka je ažuriranje, razrada i izrada pet modela standardnih tenderskih dokumenata, obrazaca i formulara koji se izdaju u BiH. Konkretnije, projektni tim će uzeti u obzir jedan postojeći model standardne tenderske dokumentacije i razraditi pet novih za sljedeće tenderske procedure:
- Otvoreni postupak
- Ograničeni postupak
- Pregovarački postupak s objavom obavještenja o nabavci
- Pregovarački postupak bez objavljivanja obavještenja o nabavci
- Konkurentni zahtjev za ponudu
Treba napomenuti da će standardna tenderska dokumentacija sadržavati jasno označene paragrafe ili reference na predložene amandmane ZJN. Tako da se oni mogu lako koristiti ili prema važećem ZJN ili čim se usvoje njegovi amandmani.
Pored toga, postojeći Priručnik za javne nabavke će biti ažuriran kako bi:
(a) uključio sve postojeće i neophodne upute, smjernice i proceduralne priručnike i
(b) bio prilagođen izmijenjenom Zakonu o javnim nabavkama.
Priručnik za javne nabavke, dopunjen standardnom tenderskom dokumentacijom, poslužit će kao osnova za sve aktivnosti izgradnje kapaciteta u oblasti javnih nabavki u BiH. Posebno za obuku i certifikaciju službenika za javne nabavke.
- Trenutni sistem javnih nabavki preopterećen je formalizmom do te mjere da se veliki broj ponuđača ne želi upustiti u proces nabavke. Isto vrijedi i za ugovorne organe. Projekt „Jačanje sistema javnih nabavki u BiH“ donijet će upravo pojednostavljenje spomenutog procesa.
Između ostaloga, uskoro možemo očekivati ukidanje obaveze objavljivanja dokumenata u Službenom listu BiH?
– Ukidanje obaveze objavljivanja dokumenata u Službenom glasniku BiH jedna je od predloženih izmjena ZJN-a. Opći duh direktiva EU iz 2014. godine je poticanje upotrebe informacionih i komunikacionih tehnologija u oblasti javnih nabavki.
Prebacivanje objavljivanja dokumenata nabavke sa Službenog lista na centralizirani portal nabavki kojim upravlja AJN, ograničit će birokratiju i povećati transparentnost. Postoji kontinuiran pozitivan trend u upravljanju i razvoju centralnog portala javnih nabavki od AJN (https://www.ejn.gov.ba).
Portal prikuplja podatke od svih ugovornih organa u zemlji i omogućava pregledavanje obavještenja o nabavkama i obavijesti o dodjeli ugovora. Sistem je dizajniran tako da dozvoljava pretraživanje određenog ugovornog tijela ili ekonomskog operatera.
Napori AJN-a u održavanju portala su korisni za sveukupnu transparentnost rada javnih nabavki i veću dostupnost informacija. Proširena je upotreba elektronskih nabavki kako bi se omogućilo preuzimanje tenderske dokumentacije, a 2016. godine uveden je modul e-Aukcije.
Nepravilnosti koje su utvrdile državne revizorske institucije odnose se na sve faze operacija javnih nabavki. Veća transparentnost i širi pristup informacijama postižu se kroz brz razvoj e-Nabavki.
Certificiranje službenika i trenera
- Treći cilj odnosi se na jačanje službenika za javne nabavke, a on glasi: Modernizacija materijala za obuku i obuka službenika za javne nabavke na svim nivoima vlasti. Podijelite s našim čitateljima što više detalja o ovom cilju, odnosno pitanju?
– Formiranje korpusa službenika za javne nabavke u BiH uključuje sljedeće zadatke:
- procjena i komentiranje Pravilnika o obuci za trenere i službenike JN,
- izgradnja korpusa trenera za javne nabavke,
- procjena i poboljšanje materijala za obuku za službenika JN,
- organizacija i provođenje obuka za službenike JN.
Trenutno stanje koje se tiče akreditiranih trenera javnih nabavki karakteriziraju sljedeće činjenice:
* Prema važećem Pravilniku, akreditacija trenera je istekla. Potreban je novi ciklus akreditiranja trenera za javne nabavke.
* AJN je izradio novi Pravilnik, koji je trenutno u procesu konsultacija i koji treba biti odobren od Vijeća ministara kako bi stupio na snagu. Odobravanjem novog pravilnika neophodan je novi ciklus akreditiranja trenera za javne nabavke.
Na osnovu navedenoga, projekt predlaže da se provede brza akreditacija trenera za javne nabavke. Bilo na osnovu novog Pravilnika (u slučaju da njegovo odobrenje ne bude dugo odloženo) ili na osnovu važećeg Pravilnika.
Program obuke za službenike za javne nabavke održat će akreditirani treneri javnih nabavki i predviđa se da će trajati pet dana. Obuhvatit će 30 sati obuke intenzivnih kurseva koji će uključivati obuku od 30 kandidata za jedan edukativni događaj.
Planirano je otprilike 85 edukativnih događaja za ukupno 2.000 do 2.500 polaznika svih nivoa vlasti u BiH. Uključujući javna preduzeća, škole, univerzitete itd.
Poziv za učešće u informativnim događajima o certifikaciji ovlaštenih predavača javnih nabavki
Startala realizacija projekta „Jačanje sistema javnih nabavki u BiH‟
- Molim Vas da povučete paralelu između službenika za javne nabavke u Grčkoj i onoga koji te poslove obavlja u BiH?
– Uloga službenika za javne nabavke, njihove dužnosti i odgovornosti i način na koji se biraju u velikoj mjeri se razlikuju među različitim zemljama. U Velikoj Britaniji, službenici za javne nabavke formiraju posebnu specijalizaciju u javnom sektoru, s dobro definiranim profesionalnim razvojem.
Njima su povjerene dužnosti koje proizlaze iz čitavog ciklusa javnih nabavki, od planiranja do tendera i ugovaranja.
U Grčkoj, svaki javni službenik može biti uključen u javne nabavke, tako da nemamo posebnu grupu službenika za javne nabavke.
U BiH službenici za javne nabavke imaju ulogu savjetovanja i podrške, budući da, prema ZJN, svaki ugovorni autoritet treba imenovati službenika za javne nabavke (za tendere značajnog budžeta) kako bi podržao i savjetovao službenike ugovornog organa tokom cijelog tenderskog procesa.
- U protekloj godini Agencija za javne nabavke organizirala je šest petodnevnih obuka. Procesu edukacije pristupilo je oko 200 službenika. 158 položilo je završni ispit i steklo certifikat službenika za javne nabavke.
Nagađa se da određeni broj kandidata, zbog velikog pritiska i stresa koje ovo radno mjesto podrazumijeva, namjerno nije zadovoljio na završnom ispitu. Kako Vi na to gledate iako, ponavljam, riječ je o nezvaničnim informacijama?
– Javne nabavke su uvijek pod nadzorom medija i javnosti. Istina je da se mnogi zvaničnici koji su uključeni u ovaj proces ne mogu nositi s ovim pritiskom. S druge strane, javne nabavke su jedini način za realizaciju projekata koji konačno služe dobru i prosperitetu ljudi i razvoju zemlje.
Smatram da je odluka da se postane službenik za javne nabavke lični izbor. Mora se donositi ne samo zato što može biti izvor dodatnog prihoda već uzimajući u obzir sve moguće implikacije.
- Ovim se na neki način dotičemo i svijesti o potrošnji javnog novca, korupciji, pronevjeri, malverzaciji. Kako ohrabriti praktičare javnih nabavki da ne sudjeluju u sumnjivim radnjama. Da ih prijave nadležnim organima… Velika je bojazan od gubitka radnog mjesta.
– Javne nabavke se zasnivaju na inherentnoj kontradikciji. Ugovorni organ nastoji osigurati najbolje moguće rješenje za potrebe ili probleme građana i istovremeno potrošiti što manje novca. On mora mudro upravljati javnim sredstvima, tj. novcem građana i poreznih obveznika.
Ponuđač želi dobiti javni ugovor kako bi sačuvao svoj profit. Jer samo profitabilna kompanija može platiti svoje poreze i svoje zaposlene, podržavajući tako i nacionalni i individualni prosperitet.
U idealnoj situaciji, gdje svi državni službenici djeluju za dobro naroda i zemlje, a svi ekonomski operateri (ponuđači) poštuju principe zdrave konkurencije, ne treba nam rigorozan sistem javnih nabavki.
Budući da naše društvo nije idealno, možemo samo da uložimo napore za promjenu kulture, kako javnih službenika tako i ponuđača. Čak i najmanji korak može biti veoma značajan.
- Kako ocjenjujete Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama čije se usvajanje očekuje do kraja godine. Šta su njegove prednosti, a šta mane?
– Predložene izmjene ZJN-a dodatno prilagođavaju sistem javnih nabavki BiH direktivama EU usvojenim 2014. godine. Ove direktive sadrže niz novih ideja u načinu na koji se javne nabavke mogu provesti.
Između ostaloga, promoviraju upotrebu informacionih tehnologija i omogućavaju otvoreniju i direktniju komunikaciju između ugovornih organa i ekonomskih operatera.
Ne mogu i ne trebaju se sve implementirati u BiH. Ali, neke od njih će, ako se implementiraju, povećati transparentnost i ograničiti birokratiju.
- U skorije vrijeme na snagu bi trebalo stupiti i nekoliko podzakonskih akata. O kojim aktima je riječ?
– Pravni okvir za javne nabavke u BiH se trenutno sastoji od Zakona o javnim nabavkama i 18 pravilnika i uputstava. Predloženi amandmani će, vjerovatno, učiniti neophodnim pripremu i odobrenje nekih dodatnih.
Za realizaciju našeg projekta najvažniji podzakonski akti su Pravilnik o obuci ovlaštenih trenera i Pravilnik o obuci službenika za javne nabavke.
Druga faza projekta
- Završena je prva faza projekta koja je za Vas značila uspostavljanje kancelarije u Sarajevu i mapiranje zainteresiranih strana u projektu.
Koji su zadaci pred Vama?
– Već smo ušli u period implementacije projekta. Do kraja jula 2019. godine planiramo:
* procijeniti Nacrt izmjena i dopuna ZJN-a iz januara 2019. godine i, po potrebi, podržati ZJN u postupku usvajanja,
* razraditi sveobuhvatnu komparativnu analizu najboljih praksi u implementaciji novih direktiva o JN u tri države članice EU,
* razviti mapu puta za postepenu transpoziciju novih direktiva o javnim nabavkama u zakonodavstvo BiH,
* započeti rad na ažuriranju postojećih i na izradi pet novih standardnih tenderskih dokumenata,
* podržati AJN u procesu akreditacije trenera za javne nabavke,
* razraditi program podizanja svijesti o vidljivosti projekta i ojačati antikorupciju u javnim nabavkama.
- Na koncu, koliki je za Vas izazov biti ključni ekspert aktuelnog projekta, ide li za sada sve onako kako ste očekivali i planirali?
– Dosad nisam naišao na prepreke ili važne poteškoće. Saradnja s korisnicima projekta i Delegacijom Evropske unije u BiH je otvorena, kooperativna, efikasna i plodonosna. Za sada se svi projektni ciljevi ostvaruju prema planu.
NAPOMENA: Sva prava pridržana ! Strogo je zabranjeno kopiranje, izuzimanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kojeg teksta objavljenog na stranici zamm.ba kao i u časopisu “Javne nabavke”.