Šta kada u postupku javne nabavke učestvuju različiti privredni subjekti koji imaju istog osnivača?
PITANJA-ODGOVORI-KOMENTARI
• Šta uraditi kada u postupku javne nabavke učestvuju različiti privredni subjekti (kandidati/ponuđači), ali koji imaju istog osnivača?
– Ugovorni organ uspostavlja selekcione kriterije u tenderskoj dokumentaciji te ocjenjuje i verifikuje tokom evaluacije primljenih ponuda da li ponuđači ispunjavaju te selekcione kriterije koji se uzimaju kao minimalni kvalifikacijski zahtjevi postavljeni u tenderskoj dokumentaciji, a u skladu s članom 44. Zakona o javnim nabavkama (u daljnjem tekstu: Zakon).
Samo onim ponuđačima koji ispunjavaju minimalne kvalifikacijske zahtjeve postavljene u tenderskoj dokumentaciji bit će dozvoljeno da učestvuju u daljnjem postupku dodjele ugovora. Drugim riječima, bit će izabrani da učestvuju u daljnjem postupku. Ne smije se izuzeti nijedan ponuđač iz učešća u postupku dodjele ugovora na osnovu selekcionih kriterija koji nisu navedeni u tenderskoj dokumentaciji.
Shodno tome, ponuđači mogu biti izuzeti iz učešća u postupku dodjele ugovora samo ukoliko ne ispunjavaju neki od zahtjeva koje je ugovorni organ postavio u tenderskoj dokumentaciji.
VEZANI ČLANCI STAV AJN: Da li se ponuda ponuđača koji je preuzeo TD sa Portala javnih nabavki, a nije preuzeo izmjene TD može smtrati prihvatljivom?
U vezi s konkretnim pitanjem, ugovorni organ će prihvatiti sve ponude koje ispunjavaju uslove utvrđene tenderskom dokumentacijom i izvršiti izbor najpovoljnijeg ponuđača shodno postavljenim kriterijima za dodjelu ugovora. Ukoliko ponuda jednog od ponuđača koji imaju istog osnivača bude imala realnu tržišnu cijenu (u okviru procjene) i bude izabrana kao najpovoljnija, ne postoje smetnje da ugovorni organ takvom ponuđaču ponudi zaključenje ugovora.
Međutim, mogla bi se desiti situacija da ponuda jednog od ponuđača koji imaju istog osnivača bude izabrana kao najpovoljnija (recimo s realnom tržišnom cijenom), a druga bi mogla biti drugorangirana. Ukoliko u takvoj situaciji ponuđač čija je ponuda izabrana kao najpovoljnija odbije da zaključi ugovor, kako bi se ugovor ponudio drugorangiranom ponuđaču (a koji ima istog osnivača kao prvoplasirani ponuđač i, recimo, znatno višu cijenu), jasno je da u tom slučaju ponuđači koji imaju istog osnivača žele manipulisati situacijom.
Ukoliko bi se desila takva situacija, ugovorni organ bi trebao donijeti odluku da se postupak poništi u skladu s članom 69. stav (3) Zakona, kada se postupak dodjele ugovora otkazuje zbog drugih dokazivih razloga koji su izvan kontrole ugovornog organa i koji se nisu mogli predvidjeti u vrijeme pokretanja postupka dodijele ugovora. Tačnije, u takvom slučaju radilo bi se o stvaranju vještačke konkurencije (privid da ima dovoljno konkurentnih ponuda).